Üzerinde yaşadığımız gezegen artık 3 milyar kişinin online olduğu, sosyal medyada her gün 750 milyon fotoğrafın paylaşıldığı, 1,2 milyarın üzerinde bireyin Facebook kullandığı, internet trafiğinin yüzde 20’sinin mobil cihazlar aracılığıyla gerçekleştiği, her gün 27 milyar Whatsup mesajının iletildiği, her ay 6 milyar saatlik Youtube videosunun seyredildiği bir küresel köye dönüşmüş durumda. Yani ortada bir içerik tüketim çılgınlığı var ve daha doyurucu içeriğe erişme arzumuz teknolojiyi şekillendirir durumda.

İnsalığın hikayesinin özeti teknolojik kırılmalarda. Bu kırılmaların en büyüğü binlerce yıl önce tarım devriminde yaşandı. Yüzlerce yıl geriye gittiğimizde James Watt’ın buhar makinesi sanayi devriminin önünü açarak dünyanın bugün bildiğimiz haline gelmesini sağladı. Pek ya bugüne gelirsek? Bugün hangi teknolojik yeniliği devrim olarak sunabiliriz? Bulut teknolojilerini mi? Nesnelerin internetini mi? 3 boyutlu yazıcılar veya sanal gerçeklik kasklarını mı? Artık hepimizin avuçlarının içinde, salonlarının merkezinde olan ultra yüksek çözünürlükte ekranlar mı?

Demek istediğim yaşadığımız teknoloji çatılı bu ekosistem artık yüzlerce yılda bir değil, yılda birden çok teknolojik devrim görür durumda. Çünkü artık tüketici beklenti ve beğenileri teknolojinin kendisine yön verir konuma geldi. Özetle üreticiler kadar tüketiciler de bu oyunun bir parçası olmaktan son derece mutlu.

DİJİTAL DEVRİM

Auguste ve Louis Lumière kardeşlerin 22 Mart 1895 tarihinde Paris’te Salon Indian Du Grand Café’de bir trenin istasyona yaklaşmasını kesit alan gösterimleri ile sinemanın temellerini attıkları tarihten itibaren bugünün televizyonlarına uzanan 100 aşkın zamandır süregelen macera başlamış oldu.

Sessiz filmlerden sesli sinemaya geçiş, 1930’lardan itibaren televizyonların oturma odalarımızın değişmez misafiri olması, 60’larda yaygınlaşan renkli televizyonlar, tek kanallı günlerden bugünün yüzlerce kanallık yayıncılık sektörüne atılan adımlar derken artık hayatımızın bir parçası konumunda bu renkli ekran. Ve işte o renkli ekran, toplu yaşam birimlerinde Merkezi Uydu Sistemleri ile birlikte büyük bir devrimi yaşıyor; Merkezi Dijital TV Sistemleri.

Bu Değime Işık Tutan ve Sizler İçin Hazırladığımız Merkezi Dijital TV Çözüm Notlarımıza Aşağıdaki Bağlantılarla Erişebilirsiniz.

Merkezi Dijital TV Çözüm Notları