Lumière kardeşlerin 22 Mart 1895 tarihinde sinema ve televizyonun temellerini attıkları, Paris’te bir trenin istasyona yaklaşmasını kesit alan gösterimleri ile, bugünün televizyonlarına uzanan ve 100 yılı aşkın zamandır süregelen büyük bir macera başlamış oldu. Sessiz filmlerden sesli sinemaya geçiş ve 70’ler sonrası kullanımı yaygınlaşan televizyonlar derken, artık hayatımızın bir parçası konumuna geldi bu renkli ekran. İşte o büyülü fenerin yandığı ve bizleri içine çeken televizyonlar; son yıllarda toplu yaşam birimlerinde Merkezi Uydu Sistemleri ile birlikte büyük bir devrimi yaşıyor. Bu devrimin adı; Merkezi Dijital TV Sistemleri.

Her yeni teknoloji beraberinde yeni sorular ve tercih aşamasında çeşitli zorlukları beraberinde getiriyor. Bu durum Merkezi Dijital TV Sistemleri için de geçerli. Olası sorular arasında nasıl bir sistem seçileceği, sistemin hangi özelliklere sahip olması gerektiği, olası teknolojik değişimleri nasıl ayak uyduracağı gibi temel konuların yanında, farklı markaların ürün ve çözümleri arasında nasıl seçim yapılacağı da öne çıkıyor.

Bu noktada öncelikli olarak şunu belirtmek gerekiyor ki; Dijital Sistemlerden faydalanabilmek için alıcı noktasında televizyonların dijital yayınları alabilme özelliğinin olması gerekir. Aksi takdirde ek bir cihaz kullanılması (set-top box) gerekecektir. Bu noktada bir iyi haber olarak belirtmek gerekir ki; son birkaç yıldır üretilmekte olan tüm televizyonlarda analog yayınların yanı sıra, dijital kablo ve dijital karasal yayınları alabilmelerini sağlayan özellikler bulunmaktadır.

Dolayısı ile Merkezi Dijital TV Sistemleri hızla yaygınlaşmakla birlikte, “site ve rezidans” gibi toplu yerleşim birimlerinde bu sistemlerin tüm televizyonlar ile izlenebilen Analog Merkezi TV Sistemi ile birlikte kullanılması yerinde olur. Otellerde ise genellikle tek tip televizyonlar olduğundan, şayet odalarda yeni nesil televizyonlar varsa, seçilmesi gereken sistem mutlaka Dijital Merkezi TV Sistemleri olmalıdır!

Merkezi Dijital TV Çözüm Notları

Divitron 4×4 QAM Ürün Broşürünü Basılı Olarak Adresinize Yollamamız İçin Bize Ulaşın!