Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Teknoloji

CATV (Community Antenna Television) veya Türkçesi ile Topluluk Erişimli Televizyon koaksiyel kablo aracılığıyla iletilen radyo frekansı sinyallerini kullanarak bir tüketicinin evine televizyon sinyallerinin iletilmesidir. Kablo TV (CATV) sistemi sayesinde video ve audio sinyalleri farklı kaynaktan alınarak abonelerin televizyon ve radyo alıcılarına dağıtılabilir.

İlginizi Çekebilir: SMATV

CATV Kablo TV Teknolojisi

Tipik bir Tipik bir CATV sistemi başlıca 4 ana bölümden oluşur.

  • Merkez (headend)
  • Ana Şebeke
  • Tali Şebeke
  • Ev içi dağıtım şebekesi

Kablo TV genellikle, televizyon sinyallerini koaksiyel veya fiber optik kablolar aracılığıyla dağıtan herhangi bir sistem olarak tanımlanabilir. Kablo TV  aynı zamanda sinyalleri yalnızca uydu aracılığıyla dağıtan sistemleri de içerir. Kablolu televizyon sistemleri 1940’ların sonlarında Amerika Birleşik Devletleri‘nde ortaya çıkmıştır.  Bu teknoloji ile birlikte uzak ve erişimi zor  alanlarda ticari ağ yayınlarının alımı iyileştirildi.

1960’larda, yerel televizyon alımının yüksek binalardan gelen sinyallerin yansımasıyla bozulduğu birçok büyük şehirde kablo TV yaygınlaştı.  CATV (Community Antenna Television) olarak bilinen bu kablo sistemleri, yayın sinyallerini almak için bir “topluluk anteni” kullanır ve daha sonra kablolar aracılığıyla hizmete abone olan yerel bölgedeki evlere ve kuruluşlara yeniden iletirler. Aboneler, ilk kurulum ücretine ek olarak belirli bir aylık hizmet ücreti öderler.

Kablo TV CATV genellikle, televizyon sinyallerini koaksiyel veya fiber optik kablolar aracılığıyla dağıtan herhangi bir sistem olarak tanımlanabilir
Kablo TV CATV genellikle, televizyon sinyallerini koaksiyel veya fiber optik kablolar aracılığıyla dağıtan herhangi bir sistem olarak tanımlanabilir.

Kablo TV CATV Neden Tercih Ediliyor?

1970’lerin ortalarından itibaren özel hizmetler sunan kablolu televizyon sistemleri daha hızlı yaygınlaştı. Sistemler, abonelere yüksek kaliteli sinyaller getirmenin yanı sıra; ek televizyon kanalları da sağlaması bunun en önemli nedenlerinden biridir. Bu sistemlerden bazıları, normal televizyon yayın bandında ve yayın olmayan frekanslarda meydana gelen sinyalleri dağıttıkları için 50 veya daha fazla kanal sağlayabilir. Yayın olmayan frekansların bu sinyallerini barındırmak için abonenin televizyon setine bir frekans dönüştürme cihazı bağlanır. Artan kanal sayısı ile birlikte son sinema filmleri, televizyon yayını olmayan spor etkinlikleri gibi ödemeli TV program materyallerine erişim dahil olmak üzere genişletilmiş programlama kablo tv‘nin önemli özelliklerinden olmuştur.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.