Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Teknoloji

DOCSIS Data Over Cable Service Interface Specification (Kablo Hizmeti Üzerinden Veri Arayüz Spesifikasyonu)’nun kısaltmasıdır. DOCSIS temelinde, herhangi bir kablolu modemin herhangi bir kablolu TV sistemiyle çalışmasını mümkün kılan, kablolu TV sistemleri üzerinden veri aktarmak için kullanılan uluslararası bir standarttır. Peki son zamanlarda yaygınlaşan DOCSIS 3.1‘in getirdiği yenilikler ve sunduğu avantajlar nelerdir; bu yazımızdan daha yakından bakalım.

DOCSIS 3.1 Nedir?

DOCSIS 3.1 teknolojisi, yeni nesil kablo hizmetlerine olanak tanır ve operatörlerin yüksek hızlı bağlantılar ve karmaşık uygulamalar için tüketici taleplerini karşılamaya devam etmelerine yardımcı olur.  DOCSIS 3.1 ile beraber, LDPC kodlaması, çok yüksek modülasyon (örneğin 4096 QAM), 1 GHz’den fazla kullanılabilir spektrum, QoS desteği ve düşük gecikme süreleri gibi en yeni ve en gelişmiş dijital iletişim teknolojilerini kullanılabilir hale gelmiştir. DOCSIS 3.1 teknolojisi, DOCSIS 3.0 teknolojisine geriye dönük uyumluluğu ve günümüzün tesislerini yükseltmeye gerek kalmadan günümüzün HFC ağında dağıtma yeteneğini korurken tüm bu saydığımız özellikleri sağlayabilir.

DOCSIS 3.1 teknolojisi, yeni nesil kablo hizmetlerine olanak tanır ve operatörlerin yüksek hızlı bağlantılar ve karmaşık uygulamalar için tüketici taleplerini karşılamaya devam etmelerine yardımcı olur. 
DOCSIS 3.1 teknolojisi, yeni nesil kablo hizmetlerine olanak tanır ve operatörlerin yüksek hızlı bağlantılar ve karmaşık uygulamalar için tüketici taleplerini karşılamaya devam etmelerine yardımcı olur. 

Biri Hız mı Dedi? DOCSIS 3.1

DOCSIS 3.1, saniyede 10 gigabit’e kadar inanılmaz hızları destekler. Bu hız DOCSIS 3.1’e kadar yalnızca fiber optik bağlantıyla uzaktan mümkün olan bir hızdı. Bu nedenle örneğin konut internet bağlantıları söz konusu olduğunda, fiber son zamanlarda altın standart olmuştur. Ancak bu durumun yakın tarihde değişebileceğini hemen belirtelim.

DOCSIS 3.1 ve Temel Özellikleri

  • LDPC kodlaması
  • 4096 QAM gibi yüksek modülasyon
  • 1 GHz’den fazla kullanılabilir spektrum
  • QoS desteği
  • 10 Gbps’ye kadar downstream  ve 1 Gbps’ye kadar upstream ağ kapasitesi
DOCSIS 3.0 ve DOCSIS 3.1’in karşılaştırması

Geniş Kapsamlı Uygulama ve Daha Yüksek Erişilebilirlik

Active Queue Management kullanımı, DOCSIS 3.1 ile ağdaki veri trafiği arttığında bile ağ gecikmesinin önemli ölçüde azaltılmasını sağlar. Bu, özellikle yanıt vermenin kritik olduğu uygulamalarda yararlıdır. DOCSIS 3.1 ile filmleri ve diğer içerikleri indirmek her zamankinden daha hızlı olacak ve grafikler daha da yüksek çözünürlüklerde görüntülenebilecektir.

DOCSIS 3.1 teknolojisinin yaygınlaştırılması, kablo operatörleri ve aşağıdakiler dahil olmak üzere geniş bant hizmetlerinin tüketicileri için önemli yeni değerler sağlar.

DOCSIS 3.1, saniyede 10 gigabit'e kadar inanılmaz hızları destekler. Bu hız DOCSIS 3.1'e kadar yalnızca fiber optik bağlantıyla uzaktan mümkün olan bir hızdı
DOCSIS 3.1, saniyede 10 gigabit’e kadar inanılmaz hızları destekler. Bu hız DOCSIS 3.1’e kadar yalnızca fiber optik bağlantıyla uzaktan mümkün olan bir hızdı.

Hız

10 Gbps’ye kadar downstream  ve 1 Gbps’ye kadar upstream ağ kapasitesi desteği.

Deneyim Kalitesi

Ağlarda veri trafiği arttıkça ağ gecikmesini önemli ölçüde azaltmak için Active Queue Management teknolojisini kullanır ve yüksek hız gerektiren çevrimiçi uygulamalar için yanıt vermeyi önemli ölçüde iyileştirir.

Yüksek Kapasite

Mevcut HFC ağlarında aynı spektrum üzerinden yüzde 50’ye kadar daha fazla veri iletme yeteneği ile ağ kapasitesinde önemli bir artış sağlar.

Enerji Verimliliği

DOCSIS protokollerinde yapılan geliştirmeler, gelişmiş enerji yönetimi protokolleri aracılığıyla kablolu modem enerji verimliliğini artırır.

DOCSIS 3.1 hakkında sıkça sorulan sorular

DOCSIS 3.1 neden DOCSIS 3.0 teknolojisinden daha iyidir?

DOCSIS 3.1 teknolojisi, HFC ağının spektral verimliliğini iyileştirir ve böylece kapasiteyi önemli ölçüde artırır. DOCSIS 3.0 teknolojisi 256 QAM'ye (8 bit/sembol) kadar desteklerken, DOCSIS 3.1 teknolojisi 4096 QAM'ye (12 bit/sembol) kadar destekler ve böylece sistem kapasitesini önemli ölçüde artırır.

DOCSIS 3.1 teknolojisini dağıtmak için kablo alt yapısını yükseltmemiz gerekir mi?

Hayır, DOCSIS 3.1 teknolojisinin çalışması için HFC tesisinde herhangi bir yükseltme gerektirmez. DOCSIS 3.1 teknolojisi, ağ kapasitesini artırmak için HFC ağ yükseltmelerinden yararlanabilir.

DOCSIS 3.1 modemler DOCSIS 3.0 sistemlerinde çalışır mı?

Evet, DOCSIS 3.1 cihazları geriye dönük uyumludur ve bir DOCSIS 3.0 sisteminde çalışır.

Daha düşük ISP hız paketleri için DOCSIS 3.1 modem satın almalı mıyım?

Evet bu durum tercih edilebilir. 250 Mbps ve üzeri hizmetiniz varsa, DOCSIS 3.1 hızları, sinyal seviyelerini ve güvenilirliği iyileştirecektir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.