Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Savunma

Kablosuz iletişim sistemleri, yarı iletken teknolojisi ve sinyal işleme yöntemlerindeki gelişmelerle birlikte günlük  yaşamımızda her geçen gün daha önemli hale gelmektedir. Modern kablosuz sistemlerinin en temel uygulamalarına örnek olarak yüksek veri hızlı iletişim (Telekomünikasyon), uzaktan algılama ve mesafe/hız bilgisi bulma (RADAR`lar), küresel konum bilgisi (GPS) elde etme ve karıştırıcılar (jammer) gösterilebilir. Radyo frekansları (RF) sinyallerinin kullanımına dayanan bu sistemler arasında karışma olmaması için RF spektrumu bantlara bölünmüştür. NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) tarafından yapılan bölümlendirmeye göre 1-2 GHz aralığı D bant olarak adlandırılmıştır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan Uluslararası Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından yapılan bölümlendirmede ise 1-2 GHz frekans bandı “L Bandı” olarak belirlenmiştir. L bandın RF spektrumdaki yeri Şekil 1`de verilmiştir.

Şekil 1. RF Spektrumu
Şekil 1. RF Spektrumu

L bant; hücresel haberleşme, küresel konumlandırma hizmetleri, hava trafik radarları, askeri radarlar, uydu haberleşmesi ve radyo astronomi için kullanılan frekans ve kanalları içerir. Frekans ve kanal paylaşımı ulusal ve uluslararası yetkili kuruluşlarca belirlenir. NTIA (ABD Ulusal Haberleşme ve Enformasyon Kurumu) tarafından 2016 yılında ABD`de yayımlanan frekans paylaşım tablosunun L bant kısmı Şekil 2`de verilmiştir.

Şekil 2. L bant Frekans Paylaşımı
Şekil 2. L bant Frekans Paylaşımı

L banttaki birçok kablosuz sistemlerin gerçekleştirilmesi ya da bu sistemlerin karıştırılması/bastırılması için  en temel gereksinimlerden biri verici bloğunun da bir parçası olan güç yükselticidir. Güç yükselticileri gerekli olan işaret ya da işaretleri istenen çıkış gücü değerine yükselten birimdir. Yapısı nedeniyle cihaz içerisinde en çok güç tüketen ve ısınan bileşendir. Bu nedenle çalışma parametreleri ve boyut özellikleri kullanılacağı sisteme göre belirlenir. Güç tüketen ve ısınan bir birim olduğundan yüksek verimlilikte çalışmaları önem verilen özelliklerindendir.TRON L bant güç yükseltici, L band bant frekans aralığındaki işaretleri yükseltir. Güç yükseltici, belirtilen frekans aralığında birçok sistem için yeterli olan >10W çıkış gücüne sahiptir. Yükseltici blok diyagramı Şekil 3`de de verilmiştir.

Şekil 3. Güç Yükseltici Blok Diyagramı
Şekil 3. Güç Yükseltici Blok Diyagramı

Güç yükselticinin küçük işaret kazancı > 47 dB `dir. Bu kazanç için üç katlı bir  yükseltici tasarlanmıştır. Bu katlar sırasıyla ön yükselteç, sürücü yükselteç ve güç yükselteç katlarıdır. Ön yükselteç katı ve sürücü yükselteç katı ile güç yükselteç katının sürülmesi için gerekli güç ve kazanç elde edilir. Çıkış gücü seviyesi son kattaki GaN malzemeli FET transistör ile sağlamaktadır. Bilgisayar destekli tasarım yazılımı olan AWR kullanılarak tasarlanan güç  yükseltici katının Load Pull benzetim çalışmaları grafiksel olarak Şekil 4`de de verilmiştir. Sistem pasif soğutma ile kullanılabilmektedir.

Şekil 4. AWR Load Pull Grafiği

Güç yükseltici içerisinde, yükselteçler için gerekli DC gerilimleri üreten, güç yükseltici için Gate sürücü ve Drain anahtar kontrolü devreleri mevcuttur.

Güç yükseltici silindirik kompakt yapısı Şekil 5`te verilmiştir. 92mm çapında ve 50mm yüksekliğe sahip bu kompakt yapı birçok haberleşme ve karıştırma sistemi için avantajlı kullanım sağlar. Üst kısımda gerektiğinde güç  yükseltici kısmına ulaşmak için kapak bulunur. Sistem silindirik yan yüzeylerden kullanılacağı yüzeye montajlanabilir. Ayrıca yan yüzeylerde silindir formu bozmayan ve yönleri kullanılacağı sisteme göre ayarlanabilen  RF giriş – çıkış konektörleri yer almaktadır. Alt yüzey ise pasif soğutma için finli yapıdadır. Böylece soğutma için fazladan güç harcanmaz ve sistem, fan olmadığından akustik gürültü üretmez.

Şekil 5.Güç Yükseltici Fotoğrafı
Şekil 5.Güç Yükseltici Fotoğrafı

TRON L bant güç yükseltici; 1100 – 1650 MHz aralığında L bant kablosuz sistemlerin verici katında ve küresel konum servisleri bastırmak için karıştırıcıların çıkış katında kullanılabilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.